fallback

Антон Иванов: Ако мини „Марица-изток“ бъдат закрити, токът ще поскъпне

Най-добре е мините да работят до 2040 г., смятат от Българския енергиен и минен форум

11:07 | 30.11.18 г. 6

Ако мини „Марица-изток“ бъдат закрити, цената на тока ще се повиши, каза в предаването „Преди всички“ по БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.

Миньори и енергетици от Мини "Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток" 2 вчера протестираха в центъра на София. А министърът на енергетиката Теменужка Петкова увери протестиращите, че държавните Мини "Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток" 2 ще продължат да работят нормално. Тя уточни, ч  очаква безсрочно изключение от новите екоправила. 

„Надявам се мините да имат един по-продължителен срок на работа, а не да говорим за тяхното затваряне в един къс хоризонт. Наистина тогава ще възникнат редица социални проблеми – цената на електрическата енергия вероятно ще се повиши до нивата на регионалните пазари. Сега в момента разликата между електрическата енергия на българския пазар и на регионалните пазари е от порядъка на 15%. Когато ние самите не произвеждаме електрическа енергия, очевидно ще се наложи да внасяме от нашите съседи и особено в такава зимна обстановка, както сме в момента“, каза Антон Иванов.

Според Иванов държавата ще трябва да плаща сериозни суми за обезщетения на съкратените работници.

„Основните проблеми ще останат при нас…. ще се лишим от едно производство, което, естествено, има възможности за подобрение, оптимизиране, но все пак е наше производство. Ако се лишим от такова производство, икономическа дейност, ще останем с редица хора, които са останали без работа, т. е. социалните ни фондове ще бъдат значително натоварени с допълнителни разходи, а като се замисли човек кой точно проблем сме решили, ще му е трудно да си отговори“, коментира той.

Според него по Кодекса на труда на тях им се дължат обезщетения в доста големи размери. „По оценките в доклада на БАН това са от порядъка на половин милиард лева само за обезщетения на съкратения персонал. По думите му това са едни доста тежки финансови тежести, които ще възникнат и които в крайна сметка ще ги подели цялото общество, защото това директно отива към бюджета.

Според него е най-добре мините да работят до 2040 г.

„Хоризонтът на количествата въглища, които има като запаси, би позволил на тези централи да работят до 2060 година. Аз не си представям тази възможност по простата причина, че в ЕС вече се говори за изцяло за добив на енергия по друг начин, но не с въглища към 2050 г. Ние не можем да си позволим да се изключим от общите планове на ЕС. За мен важното е да не се допуска затварянето на централите в хоризонта до 2040 г., защото в момента опасността, която е съвсем реална, е тези централи да бъдат затворени в едни кратки срокове към 2020-2025 г. Това е опасността в момента, а за работа докато се изчерпят въглищата, вече малко ми се струва прекалено оптимистично“.

По отношение на исканията държавата да компенсира средствата за закупуване на въглеродни квоти експертът каза: „Поначало този механизъм за закупуване на квоти за емитиране на парникови газове, той е създаден като инструмент да ограничава производството на въглищните централи. Той не е пазарен механизъм, той е инструмент, който има по-скоро политически характер”.

Без минимализиране на всички разходи в ТЕЦ-овете, цената на тока ще се повиши, смята депутатът от ДПС Рамадан Аталай. Според него ако не се стигне до решение на енергийното министерство и управлението на ТЕЦ "Марица-изток" да се минимизират всички разходи в тецовете, включително да се вземе решение как и по какъв начин ще имаме нови мощности с нови, чисти енергии, този процес ще продължи дълго и ще стигне до повишаване на цената на електроенергията, заяви Аталай по Нова телевизия по повод на протестите на миньорите и енергетиците от мини "Марица-изток".

Според него протестите няма да доведат до решение на проблема с въглеродните емисии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:43 | 12.09.22 г.
fallback